Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Artykuły

Studiuj pedagogikę w UJD

Pedagogika

studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne, profil ogólnoakademicki

 

Opracował: Karol Motyl

30 czerwca 2020

Czytaj więcej o: Studiuj pedagogikę w UJD

Supernova! Rozbłyśnijmy nauką

 

"Nauka jest bliżej!" To hasło przyświeca nowemu newsletterowi "Supernova", redagowanemu przez organizatorów Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. "Supernova" ma za zadanie zabrać czytelników w podróż w najodleglejsze zakamarki naukowych wszechświatów. Znajdą w niej informacje zarówno o wydarzeniach ŚFN, webinarach, artykułach naukowych, jak i teksty i wypowiedzi naukowców. To niezapomniana podróż, która właśnie się zaczyna – więc skorzystaj z szansy i pochwal się swoimi naukowymi osiągnięciami. Nie zostawaj w cieniu - napisz, bo warto!

Jeśli ktoś z Państwa chciałby zaprezentować szerokiemu gronu odbiorców swoje przedsięwzięcia badawcze, zachęcamy do kontaktu. Teksty do 800 znaków, charakteryzujące działania naukowe, prosimy przesyłać do dra Karola Motyla, pełniącego funkcję Rzecznika Nauki UJD oraz Koordynatora merytorycznego Ślaskiego Festiwalu Nauki Katowice. 

27 czerwca 2020

Czytaj więcej o: Supernova! Rozbłyśnijmy nauką

Pedagogika międzykulturowa z mediacją

 

Studiuj na nowym kierunku

PEDAGOGIKA MIĘDZYKULTUROWA Z MEDIACJĄ

 

25 czerwca 2020

Czytaj więcej o: Pedagogika międzykulturowa z mediacją

Wpis na listę badaczy European Association for Transactional Analysis

Miło nam poinformować, że dr Karol Motyl, pracownik Katedry Pedagogiki UJD oraz członek Zespołu Badawczego Edukacyjnej Analizy Transakcyjnej UJD, został wpisany na międzynarodową listę badaczy analizy transakcyjnej przez Europejskie Towarzystwo Analizy Transakcyjnej (EATA - European Association for Transactional Analysis).

Europejskie Towarzystwo Analizy Transakcyjnej (EATA) zostało założone 16 lipca 1976 roku w celu konsolidacji licznych działań szkoleniowych z zakresu analizy transakcyjnej w Europie i nadania im ujednoliconej struktury, zapewniając w ten sposób bardzo wysoką jakość oraz spójne i powszechnie obowiązujące standardy prowadzonych kursów.

Celem Europejskiego Stowarzyszenia Analiz Transakcyjnych (EATA) jest m. in. promowanie wiedzy i badań dotyczących analizy transakcyjnej, rozwijanie teorii AT i opracowania standardów postępowania badawczego i terapeutycznego a także promowanie międzynarodowej współpracy w dziedzinie AT. Obecnie w skład EATA wchodzi 44 stowarzyszeń i ponad 7550 członków z 28 krajach europejskich.

 

Opracował: Karol Motyl

24 czerwca 2020

Czytaj więcej o: Wpis na listę badaczy European Association for Transactional Analysis

Wykład on-line "Gry i zabawy dzieci i młodzieży w Polsce na początku XX wieku"

Bardzo serdecznie zapraszamy do obejrzenia drugiego wykładu on-line zaprezentowanego przez mgra Krzysztofa Kościańskiego, pracownika Katedry Pedagogiki UJD. Nosi on tytuł "Gry i zabawy dzieci i młodzieży w Polsce na początku XX wieku". W jego ramach zaprezentowane są m. in. konkretne gry i zabawy wraz z ich podziałem a także sylwetki osób, które popularyzowały tą formę aktywności ruchowej wśród dzieci i młodzieży.

Warto zaznaczyć, że zainteresowania naukowo-badawcze mgr. Krzysztofa Kościańskiego dotyczą między innymi historii kultury fizycznej oraz teorii i metodyki wychowania fizycznego.

 

 

Opracował: Karol Motyl

22 czerwca 2020

Czytaj więcej o: Wykład on-line "Gry i zabawy dzieci i młodzieży w Polsce na początku XX wieku"

Dr Anna Irasiak - "Twarzą Przyszłości" miasta Częstochowy

Z radością informujemy, że dr Anna Irasiak - pracownik naszej Katedry - została "Twarzą Przyszłości" Częstochowy. Dr Anna Irasiak popularyzuje wiedzę na temat polskiego języka migowego i kultury osób niesłyszących prowadząc wykłady otwarte oraz szkolenia. Działa też na rzecz dostępności uczelni dla osób z niepełnosprawnościami.

Anna Irasiak – doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika. Pracuje na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie, gdzie realizuje projekty naukowe i dydaktyczne związane z kształceniem przyszłych nauczycieli, językiem migowym i dostępnością uczelni do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Jest tłumaczem biegłym języka migowego. Współpracowała z Ośrodkiem Pomocy Ludziom Głuchym „Bratnia Dłoń”.

 Źródło: http://twarze.czestochowa.pl/

Opracowała: Magdalena Okwiet
Zamieścił: Karol Motyl

22 czerwca 2020

Czytaj więcej o: Dr Anna Irasiak - "Twarzą Przyszłości" miasta Częstochowy

Awans naukowy

Edyta Januszewska – pracownik Katedry Pedagogiki UJD - uchwałą Rady Naukowej Dyscypliny pedagogika Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika.

Zainteresowania naukowe i badawcze dr hab. Edyty Januszewskiej obejmują przeze wszystkim problematykę dzieci wojny, dzieci żołnierzy i dzieci uchodźców a w szczególności proces akulturacji imigrantów w Polsce, socjalizację dzieci uchodźczych w polskich warunkach, dzieci uchodźców w polskiej szkole oraz w krajach Bliskiego Wschodu.

 

Opracował: Karol Motyl

18 czerwca 2020

Czytaj więcej o: Awans naukowy

Aktualnie otwarte konkursy NCN

Narodowe Centrum Nauki jest agencją wykonawczą powołaną do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli prac empirycznych lub teoretycznych mających przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

 

Do ustawowych zadań Narodowego Centrum Nauki należy finansowanie badań podstawowych. Realizując te zadania, Narodowe Centrum Nauki ogłasza konkursy na finansowanie projektów badawczych. Aktualnie otwarte konkursy to:

 

Zamieścił: Karol Motyl

17 czerwca 2020

Czytaj więcej o: Aktualnie otwarte konkursy NCN

Prestiżowe zestawienie najlepszych uczelni świata - QS World University Ranking

Niedawno ukazało się prestiżowe zestawienie najlepszych uczelni świata - QS World University Ranking. Znalazło się w nim 15 uczelni z naszego kraju.

Ranking znajduje się na stronie: https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2021

 

Ranking QS, który jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych i prestiżowych rankingów, opiera się na kilku parametrach, w których oceniana jest aktywność uczelni. Są to: reputacja uczelni w środowisku akademickim (waga 40%), reputacja uczelni wśród pracodawców (waga 10%), stosunek liczby wykładowców do liczby studentów (waga 20%), znormalizowana liczba cytowań przypadająca na pracownika (waga 20%), odsetek pracowników z zagranicy (waga 5%), odsetek studentów z zagranicy (waga 5%).

Źródło: https://amu.edu.pl/dla-mediow/komunikaty-prasowe/uam-wsrod-15-polskich-uczelni-w-qs-world-university-ranking

Opracował: Karol Motyl

17 czerwca 2020

Czytaj więcej o: Prestiżowe zestawienie najlepszych uczelni świata - QS World University Ranking

Wykład on-line "O języku migowym słów kilka"

Bardzo serdecznie zapraszamy do obejrzenia wykładu on-line zaprezentowanego przez dr Annę Irasiak, pracownika naszej Katedry. Nosi on tytuł "O języku migowym słów kilka" i w jego ramach udzielone zostaną odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego języka.

Warto zaznaczyć, że zainteresowania naukowo-badawcze dr Anny Irasiak dotyczą między innymi kształcenia w zakresie polskiego języka migowego, języka migowego w edukacji dziecka niesłyszącego, modelu edukacji dwujęzycznej (bimodalnej) dzieci głuchych oraz pedagogiki międzykulturowej.

Poniższa prelekcja otwiera także cykl miniwykładów pracowników Katedry Pedagogiki UJD oraz zaproszonych gości z innych ośrodków naukowych. Celem tego przedsięwzięcia jest prezentacja zainteresowań naukowych i działalności badawczej zarówno osób współtworzących naszą Katedrę, jak i badaczy z innych jednostek z którymi mamy przyjemność współpracować. 

 

 

 

Opracował: Karol Motyl

6 czerwca 2020

Czytaj więcej o: Wykład on-line "O języku migowym słów kilka"

Awatar - badania migającej postaci wirtualnej

Dr Anna Irasiak w ramach współpracy z „Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Technik Innowacyjnych EMAG” brała udział w projekcie „Badania nad możliwościami zwiększenia czytelności wypowiedzi w Polskim Języku Migowym przez animowaną wirtualną postać – Awatar”.

Celem przeprowadzonych badań była identyfikacja skuteczności przekazu języka migowego (PJM) przez animowaną wirtualną postać oraz cech, które w największym stopniu się do tego przyczyniają. Badania pozwoliły również na opisanie preferencji i wymagań odbiorców wobec wirtualnych postaci a także opisanie możliwości wykorzystania wirtualnych postaci w systemach informacyjnych (w urzędach, dworcach czy na stronach internetowych) oraz ocenę możliwości skutecznej integracji wirtualnej postaci z innymi systemami informatycznymi.

Jak miga awatar Michał można obejrzeć na stronie - http://www.migowisko.pl/sztukamigania/

 czarne tło, trzy takie same postacie, biały napis

 Opracowała: Anna Irasiak

26 maja 2020

Czytaj więcej o: Awatar - badania migającej postaci wirtualnej

I Wirtualny Dzień Otwarty Uczelni

Zapraszamy na I Wirtualny Dzień Otwarty Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie 19 maja 2020 r. o godz. 10.00 na naszym Facebooku oraz za pośrednictwem strony internetowej Uczelnwww.ujd.edu.pl.

Słowa powitania skieruje JM Rektor Uniwersytetu prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska. Co jeszcze w programie? - zaprezentujemy krótko naszą Uczelnię, a następnie przedstawiciele Wydziałów opowiedzą o prowadzonych kierunkach i warunkach kształcenia. Nie zabraknie także naszych studentów, którzy podzielą się ciekawostkami o tym, jak się studiuje i dlaczego warto dołączyć do naszej uniwersyteckiej społeczności. Następnie pospacerujemy po uczelnianym kampusie. Chcemy zaprezentować jak wygląda nasza siedziba i jakie udogodnienia przygotowaliśmy specjalnie dla studentów!

Spotkajmy się on-line!

#Zostańwdomu

 

Autor: Magdalena Okwiet
Opublikował: Karol Motyl

13 maja 2020

Czytaj więcej o: I Wirtualny Dzień Otwarty Uczelni