Psychoprofilaktyka - studia stacjonarne pierwszego stopnia (ogólnoakademicki)
Psychoprofilaktyka to kierunek dla osób, które chcą świadomie wspierać innych i rozwijać swoją wiedzę i umiejętności w obszarze zdrowia psychicznego, relacji międzyludzkich oraz działań profilaktycznych. Program studiów opiera się na interdyscyplinarnym podejściu – łączy wiedzę z pedagogiki, psychologii, socjologii, filozofii oraz promocji zdrowia. Dzięki temu studenci uczą się rozumieć złożone mechanizmy funkcjonowania człowieka zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym. Na tej bazie kształtujemy kompetencje niezbędne do budowania zdrowych relacji, skutecznej komunikacji, dbania o dobrostan – psychiczny, fizyczny i społeczny – swój oraz innych ludzi. Studenci poznają podstawy różnych podejść terapeutycznych oraz metody pracy indywidualnej z człowiekiem. Uzyskują możliwość elastycznego wyboru interesujących ich przedmiotów, okazję do pracy z indywidualnym nauczycielem - tutorem, a także udziału w licznych zajęciach prowadzonych w małych grupach.
Absolwent psychoprofilaktyki
Jest przygotowany do planowania, organizowania i prowadzenia działań wspierających rozwój i dobrostan psychiczny jednostek oraz grup społecznych. Potrafi realizować warsztaty, zajęcia psychoedukacyjne, terapeutyczne i pomocowe w obszarach komunikacji, profilaktyki uzależnień, zachowań ryzykownych, promocji zdrowia czy wspierania osób w zmianie szkodliwych nawyków i postaw. Dysponuje solidnym zapleczem merytorycznym oraz praktycznymi umiejętnościami, które pozwalają mu diagnozować potrzeby, projektować i wdrażać działania profilaktyczne, wychowawcze, edukacyjne i pomocowe.
Co po studiach?
Absolwenci psychoprofilaktyki są przygotowani do pracy w instytucjach edukacyjnych, opiekuńczo-wychowawczych, pomocowych i terapeutycznych, a także w organizacjach pozarządowych i projektach społecznych. Mogą pełnić role edukatorów, trenerów, specjalistów ds. profilaktyki i promocji zdrowia psychicznego, pracowników wsparcia psychologiczno-pedagogicznego czy koordynatorów działań pomocowych. Zdobytą wiedzę i umiejętności mogą wykorzystać zarówno w pracy z dziećmi i młodzieżą, jak i osobami dorosłymi – w szkołach, poradniach, ośrodkach interwencji kryzysowej, placówkach socjalnych.
Dlaczego warto studiować ten kierunek?
Psychoprofilaktyka to kierunek inny niż wszystkie. Kierunek, w którym rozwiniesz swoje umiejętności i świadomość tego, co jest Twoim zawodowym celem. Będziesz doświadczać i współtworzyć razem z innymi, przeglądać się w czyichś oczach, by lepiej poznać siebie i swoje mocne strony. To innowacyjna na skalę Polski propozycja, której nie powstydziłaby się żadna uczelnia. Korzystając z niej staniesz się zatem częścią pięknej historii, którą będziesz współtworzyć wraz ze świetną kadrą wysoko ocenianych nauczycieli akademickich oraz doświadczonych specjalistów od lat skutecznie realizujących działania na polu psychoprofilaktyki społecznej.
Data dodania: 25 czerwca 2025